לאחר שנים של ספקות והיסוסים, האחריות הביטוחית על הטיפול בתחום בריאות הנפש  תעבור בשבוע הבא לקופות החולים. השנה החולפת הייתה עבורנו שנה של הכנות אינטנסיביות, ולמרות זאת הרפורמה מתקבלת בשטח במתח וחשש .

כמה הערות מהירות:

1.הרפורמה בבריאות הנפש  היא המהלך המורכב והגדול ביותר שבוצע במערכת הבריאות בישראל, מאז החלת חוק ביטוח בריאות ממלכתי בשנת 1995. במסגרת הרפורמה גדל התקציב הלאומי השנתי לבריאות הנפש בכ-300,000 ₪, המהווים גידול של כ- 27%. כמעט כל תוספת התקציב מיועדת להרחבת השירותים המרפאתיים בקהילה.

2. בקופות החולים קיימת אי ודאות לגבי העליה הצפויה בהיקף הביקושים לטיפולי נפש בעקבות הרפורמה. קיים בארץ  מחסור באנשי מקצוע בכל מקצועות הטיפול. לא בטוח כלל שתוספת התקציב תספיק, וקיים חשש שבתוך מספר שנים ההוצאה לבריאות הנפש תגלוש ותכרסם במשאבי הקופות.

3. ספקי השירות – ובעיקר המרכזים לבריאות הנפש -חוששים שצעדי הריסון והבקרה שיפעילו הקופות יחמירו את מצבם הגרעוני ויובילו למאבק חריף ובלתי פוסק על גבם של המטופלים. נסיונם המר של בתי החולים הכלליים הקורסים, מעורר חשדנות גם במגזר בנפשי.

4. כמעט בטוח שבתקופה הקרובה יהיה אי סדר . כללי החיוב וההתחשבנות בין ספקים לקופות, אי בהירות מה בתוך הסל ומה מחוצה לו, תהליכי דרישות דיווח ובקרה, והרבה לחץ, יעוררו אכזבה וכעס.

5. אין כל קושי לזהות את פערי השירות הקריטיים: שירותי פסיכיאטריה לקשישים, לילדים ונוער, הפרעות אכילה. גם הממשק בין אשפוז למערך השיקום נקבע בצורה בעייתית מאד. בעיית הנגישות לשירותים בפריפריה ובמגזר הערבי תדרוש השקעה לאורך שנים.

6. הסדר ״מטפלים עצמאיים״ הוא רעיון מקומם. מי שיכול להרשות לעצמו לשלם  מכיסו אלפי שקלים לטיפול, יקבל סיבסוד גבוה למדי מהמדינה, ומי שמחוסר יכולת יואיל להמתין בתור למרפאה הציבורית. אין המדובר בטיפול במסגרת ביטוח משלים (שם המבוטחים מממנים בעצמם את ההוצאה העודפת). זה מקרה מובהק של ניצול ואפליית מעוטי היכולת.

7. אין רפורמה מושלמת. למרות כל הקשיים הצפויים, זו רפורמה חיונית. היא עשויה לשים קץ למצב המחפיר   אליו הגיעה מערכת בריאות הנפש בישראל לאחר הזנחה של עשרות שנים.

8. ייתכן שבעוד כמה חודשים אקרא את הכתוב כאן, ואזעק: איזה תמים הייתי, איך האמנתי, איך לא ראיתי. המערכות שמתקצבות את מערכת הבריאות יודעות למצוא דרכים להפוך כל תקוה ליאוש. וכלבי השמירה תמיד נובחים על השיירה הלא נכונה.

%d בלוגרים אהבו את זה: