אחד החידושים הבעייתיים שחמקו מעיני הציבור ברפורמה לבריאות הנפש, הינו הסדר "מטפלים עצמאיים".גם להקת מתנגדי הרפורמה, שומרי זכויות האדם מטעם עצמם, התעלמה ממנו באופן מוחלט. קראתי לא מעט מאמרי ביקורת על הרפורמה, שמעתי המון טענות מוגזמות ומופרכות, ודווקא נושא זה הגובל בעוול כלפי חולי הנפש לא מעניין איש.  הייתכן שזה קשור לעובדה שהמדובר בהסדר המשרת בראש ובראשונה את האינטרסים של המטפלים הפרטיים?
ההסדר קובע כלהלן: אדם המעוניין לקבל טיפולי פסיכוטרפיה אצל מטפל עצמאי, בקליניקה הפרטית של המטפל, יוכל לעשות זאת בהשתתפות עצמית של כ-130 ש"ח לפגישה. ניתן יהיה לבחור את המטפל, מתוך רשימה של מטפלים שנמצאים בהסדר עם הקופה.

מובן כי העלות האמיתית של טיפול כזה היא גבוהה בהרבה, והקופה תידרש לממן את הפער בין העלות המלאה להשתתפות העצמית. גם אם הקופה תגייס את המטפלים הזולים ביותר בשוק, העלות לקופה עדיין תהיה, על פי כל ההערכות, לפחות זהה לגובה ההשתתפות העצמית. זה הרבה יותר ממה שהקופה משלמת כשכר עבודה למטפלים השכירים העובדים במרפאות הציבוריות שלה עצמה.

ניתן לחשוב שמדובר בהסדר ממש חיובי. הסטיגמה, כידוע,  מרחיקה את הציבור מהמרפאות הציבוריות, והנה כעת  ניתן יהיה, בהשתתפות עצמית סבירה, לקבל טיפול מקצועי בתנאי פרטיות מלאים. האין זה הוגן לדרוש מהציבור לשלם משהו עבור תנאים מיוחדים? מי שרוצה יחס עדיף, "מחלקה ראשונה", יתכבד וישלח ידו אל ארנקו. לא הוגן?

אז זהו, שלא.

טיפול  ממוצע (כ- 30 פגישות) יעלה למטופל בהסדר זה כ-4000 ש"ח. זה הרבה פחות מטיפול פרטי, אבל זה לא סכום שאנשים שסובלים ממהפרעות נפשיות חמורות (Serious Mental Disorders, SMD,) יכולים לשלם. כלומר,מסלול מטפלים עצמאיים אינו מיועד לאנשים הסובלים מהפרעות מאד קשות. הוא מיועד לאנשים שמצב הכלכלי סביר פלוס.

ומי יממן את ההפרש? הרי אין המדובר כאן בביטוח משלים, המשולם מכספי המבוטחים, אל בסיבסוד ישירות מתוך תקציב הבריאות הלאומי. במילים אחרות: ייקחו מהתקציב המיועד לטיפול בחלשים ומעוטי היכולת, ויממנו שירות שרק  היותר בריאים, מבוססים וחזקים  יוכלו להנות ממנו.

חוסר צדק כזה לא קיים בשום תחום במערכת הבריאות, ויש לתקנו.  אחד הצעדים הראשונים שיש לדעתי לעשות הוא לפטור את נכי הנפש המקבלים קיצבאות נכות מהביטוח הלאומי מהשתתפות עצמית במסלול "מטפל עצמאי". כמו כן יש לדרוש שקיפות מלאה לגבי ביצוע ההסדר. התקציב שייך לצרכני בריאות הנפש, ובראש ובראשונה לנכים שבהם,  וזכותם לדעת מה נעשה בו.

צפוי שבתוך שנה או שנתיים, יישום הרפורמה בבריאות הנפש יבדק על ידי מבקר המדינה. כך חייב להיות, לאחר מהלך ציבורי כה מקיף. נקווה שנושא זה יזכה  לתשומת לב המבקר.

%d בלוגרים אהבו את זה: