על פי תקנות הטיפול בחולי נפש, בית חולים פסיכיאטרי מחוייב לדווח למשרד הבריאות על כל אדם המתקבל בו לאשפוז. משרד הבריאות מנהל מאגר מידע על אשפוזים פסיכיאטרי,והמידע על האשפוז נשמר בו לעולמי עד. לא ברור לצורך מה המאגר קיים, ואיזה שימוש נעשה בו כיום ובעבר.

עצם הדיווח חסר האבחנה על כל אשפוז פסיכיאטרי, דיווח שאיננו נדרש בשום תחום בריאות אחר, הינו בגדר אפליה. דיווח גורף הינו פגיעה בזכות לפרטיות, אף אם המאגר נשמר בקפידה – וזאת, מעצם העובדה שהמידע נאסף ללא הבחנה וללא כל סיבה שניתן להצדיקה.

חוקי הבריאות בישראל מגדירים מספר חובות דיווח נוספות: דיווח על מחלות מידבקות, שם ההצדקה קיימת מפאת הצורך למנוע התפשטות של מגיפות, ודיווח על מצבים בריאותיים העלולים לגרום לסיכון בנהיגה או בנשיאת כלי נשק. בכל המקרים האלו מדובר על מצב פרטני מובהק המבטא צורך מוגדר, שאולי אפשר להתווכח עליו, אבל הוא מהווה מעין רציונל. לא כן הדבר במקרה של מאגר המידע על אשפוז פסיכיאטרי, בו דרישת הדיווח אינה קשורה כלל לשום מרכיב במצבו או במחלתו של האדם, אלא רק לעובדה שאושפז.

ככל הידוע,  משרד הבריאות אינו מנהל מאגר מידע מיוחד על מחלות אחרות. הדיווחים אודות מחלות מידבקות נמסרים ללשכות הבריאות, ואילו הדיווחים על סיכוני נהיגה נמסרים למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ככל הנראה, רק לגבי אשפוזים פסיכאטרים קיימת "רשימה שחורה".

מבקר המדינה ערך בשנת 1998  בדיקה בנושא מאגר המידע אודות אשפוזים פסיכיאטרים.  בסיכום הבדיקה נכתב:

"הקמת מאגר המידע  והשימושים  הנעשים  בו לא הוגדרו בחוק לטיפול בחולי נפש אלא  נעשו  על  פי  החלטת  שירותי  בריאות הנפש, בלא שהוגדרו במפורש  מטרות  המאגר,  פרטי הנתונים שיירשמו בו, סדרי מחיקת רשומות מן המאגר, ותוכן המידע שיימסר מתוכו"….   "הקובץ מכיל מידע  אודות  האוכלוסיה שהיתה מאושפזת במדינת ישראל כמתואר זה 40 שנה  ומשמש, לפי הסברי משרד הבריאות, מקור למסירת מידע לגופים שהחוק  קבע  את  זכותם  לקבל מידע כזה".

פשוט, ככה. אין כל פירוט מיהם הגופים שהחוק קבע את "זכותם" לקבל מידע אודות אשפוזים פסיכיאטרים (יש כאלו בכלל?), לשם מה הם צריכים את המידע,  ומה היקף המידע שנמסר להם. ובכלל, בכל מקום שדו"ח רשמי משתמש במונח "גופים" מבלי לפרט, מוצדק להתחיל לחשוד.

אין כל הצדקה להמשיך לדרוש לדווח באופן פרטני על כל אשפוז, אין כל צורך להחזיק במאגר המידע המיותר הזה, ובוודאי שאם מועבר ממנו מידע ל"גופים", חייב להנתן על כך דין וחשבון מלא לציבור.

הגיע הזמן לשנות פרדיגמה, גם במשרד הבריאות. יש לשים קץ לפגיעה הקולקטיבית בזכויות החולים.

%d בלוגרים אהבו את זה: